Tekst o stomatologii - poradnik pacjenta - O dentystach

Stomatologia Chorzów

Dziecięce obawy przed wizytą stomatologiczną

Wizyta z dzieckiem u dentysty wydaje nam się być prawdziwą katorgą. Strach przed tym specjalistą połączony z absurdalnym obrazem wyniesionym z bajek czy gier komputerowych sprawia, że pociecha wpada w panikę, z które

Tekst o stomatologii - poradnik pacjenta - O dentystach Stomatologia Chorzów
j musimy ją wyrwać, aby bezproblemowo weszła do gabinetu i pozwoliła zająć się swoim uzębieniem.

Mądrze jednak podchodząc do rozmowy z synem czy córką możemy mu uświadomić, że jego obawy są po prostu błędne. Spokojna i wyważona rozmowa, opowieść o swoich – bezbolesnych – zabiegach i obietnica ewentualnej nagrody za odwagę pozwalają przekonać najmłodszych do dzielnego spotkania z dentystą.

Używane przez profesjonalistów techniki i narzędzia sprawiają również, że nasze dziecko nie poczuje niczego lub ból będzie bardzo mały. Sprawi to, że nasz maluch przy następnych odwiedzinach będzie zdecydowanie spokojniejszy i nie będą nam groziły długie rozmowy spędzone na uspokajaniu go. Wyrwanie zęba czy plombowanie to tylko sekundy – to i brak nieprzyjemnych odczuć przekonają dziecko.


Przeprowadzanie bezbolesnego leczenia zębów

Bezbolesne leczenie zębów jest pewnym sukcesem nowoczesnej stomatologii. Dzięki tego rodzaju leczeniu coraz więcej osób z większym spokojem decyduje się na wizytę w gabinecie dentystycznym. Również dzieci nie boją się tak bardzo wizyty w poradni dentystycznej, jeżeli wiedzą, że nie będą jej towarzyszyć dolegliwości bólowe. Jednak aby tak było gabinety dentystyczne muszą być bardzo dobrze i nowocześnie wyposażone. Poza tym dentyści w nich przyjmujący powinni posiadać najwyższe umiejętności i szeroką wiedzę na temat zasad bezbolesnego leczenia zębów. Bardzo często jest ono dużo bardziej skuteczne niż leczenie z towarzyszącymi mu dolegliwościami sprawiającymi, że pacjent reaguje bardzo nerwowo i nadpobudliwie.

Jedynie regularnie wykonywane wizyty kontrolne pozwalają na uniknięcie poważnych problemów ze zdrowiem zębów. Oczywiście nie zawsze pozwalają one na skuteczne ograniczenie rozwoju choroby zębów, jednak szybkie wykrycie ewentualnych problemów znacznie przyspiesza proces ich leczenia. Trzeba pamiętać o tym, aby planować kolejne wizyty kontrolne z odpowiednim wyprzedzeniem zwłaszcza wówczas, gdy posiada się już jakieś problemy z zębami, ponieważ w przeciwnym razie nie będą one skuteczne. Poza tym ich przesuwanie może sprawić, że pacjent zacznie męczyć się z powodu dodatkowych dolegliwości. Wszystko to sprawia, że stale przybywa osób odbywających regularne wizyty u dentystów i planujących je z odpowiednim wyprzedzeniem.


Jakie są powikłania po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe jest zawsze leczeniem warunkowym i nigdy nie ma 100% pewności, że się powiedzie. Ze względu jednak na fakt, iż jest to często jedyna metoda uchronienia zęba przed usunięciem, warto podjąć ryzyko.

Powikłania mogą wystąpić zarówno podczas leczenia, jak i jakiś czas po jego przeprowadzeniu. Do tych występujących w trakcie leczenia zaliczamy:

brak możliwości opracowania kanału w całości ze względu na zmniejszenie jego światła wskutek zwapnienia
perforację (przedziurawienia) ściany kanału
złamanie narzędzia w kanale podczas jego opracowywania lub wypełniania
ukruszenie korony zęba
wystąpienie dolegliwości bólowych, obrzęku, a nawet ropnia
przepchnięcie materiału wypełniającego kanał poza wierzchołek korzenia, co może powodować przejściowe dolegliwości bólowe
przepchnięcie płynu do płukania kanałów poza wierzchołek zęba, co może wymagać leczenia za pomocą antybiotyku.
Powikłaniami mogącymi pojawić się nawet jakiś czas po wypełnieniu kanałów są:

dolegliwości bólowe spowodowane na przykład materiałem przepchniętym do wnętrza zatoki szczękowej
brak zagojenia się zmian okołowierzchołkowych.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kana%C5%82owe#Powik.C5.82ania